Michal Georgiev

Curriculum Vitae Artis

BcA. Michal Georgiev


Narozen: 21. 3. 1988


Vzdělání

2012 – 2013 Fakulta umění
Ostravská Univerzita v Ostravě
Podlahova 3, 709 00 Ostrava
Atelier malba – vedoucí atelieru: doc. Daniel Balabán, akad. malíř
ukončeno titulem bakalář umění – BcA.

2008 – 2012 Fakulta výtvarných umění
Vysoké učení technické v Brně
Rybářská 13/15 603 00 Brno
Ateliér malířství II. – vedoucí ateliéru: prof. ak. mal. Martin Mainer

 

Michal Georgiev je malířem, věnujícím se především malbě olejem a svou pozornost zaměřuje hlavně na přírodní motivy. Tato práce se u něj dělí většinou na dvě části, jež jsou: malba v plenéru a malba v ateliéru.

V plenéru zobrazuje nejrůznější zákoutí lesa a přírody. V ateliéru, inspirace z venku prochází filtrem jeho mysli, aby se mohla přetransformovaná, ukázat na plátně v dosti stylizované podobě. K této práci používá nejrůznější předměty jako hřebíky, párátka, zápalky, injekční jehly..

Barvy si většinou míchá sám z pigmentů a oleje. Také používá různé archaické technologie a pigmenty vlastní výroby, z čehož pochází jeho zaujaté zkoumání struktury, až reliéfnosti v obraze. Jeho malba je plná zářivých, ale i tlumených tónu, nápaditých barevných kombinací, detailů, vizuálních efektů a již zmíněné struktury a nánosy hmoty dávají obrazům trojrozměrný a rovněž i haptický vjem.

Neustálý vývoj v malířově tvorbě, vede Michala k vynalézání nových malířských technologií, jako jsou „olejové chomáčky“, olejové reliéfy z limoniticko-kaolinických pigmentových rud, nebo malba zvukovým vlněním.

Malování zvukem je nejnovějším vynálezem Michala Georgieva. K vytvoření těchto obrazů používá zvukové vlnění jako něco, co může hýbat hmotou a posouvat pigmenty na plátně. Tato technika využívá principu Chladniho obrazců, kdy se na ozvučné desce, sypké médium formuje do určitých tvarů, které určuje frekvence na níž deska vibruje. Michal jako ozvučnou desku používá napnuté plátno a rozechvívá jej pomocí silného reproduktoru. Na vibrující plátno sype barevné pigmenty, které pak cestují po obraze a vytvářejí zajímavé tvary. Ty pak fixuje. Michal však nezůstává pouze u čistých frekvencí, jak by tomu u Chladniho obrazců bylo, ale jde dál. Postupně vrství zafixované tvary a barvy přes sebe, až vznikají harmonické výjevy. K navibrování jednoho obrazu tak například použije frekvence tónů dohromady tvořícího akord c-moll a barvy, jež spolu ladí podobným způsobem. U jiného kusu zase využije přímo celou skladbu. Dalšími zajímavými momenty jsou pak obrazy stvořené z vibrací slunce, vlastního hlasu či s využitím Solfeggiových frekvencí…
Jak vypadá malování zvukem, se můžete podívat zde.

V současnosti Michal Georgiev mimo jiné pracuje na výtvarných a designových návrzích interaktivní Biblické zahrady v Praze – Břvích.

Reference:
BcA. Michal Georgiev má za 9 let malířské kariéry na svém kontě již téměř 30 výstav, z čehož je přibližně polovina samostatných. Za tuto dobu, započatou jeho studii na VŠ u známého malíře Martina Mainera, namaloval již přes 200 obrazů.
Spolupracoval s výtvarnicí Radanou Parmovou, malířem Martinem Helánem a Václavem Stratilem a architekty Pavlem Kyškou a Annou Hájkovou.
Vystavoval v galeriích Chagall, Grunt, či v galerii Indigo Concept Space v Praze. Mimo jiné pravidelně vystavuje na Art Prague (již 4×).
Jeho obrazy byly vystaveny na prestižních místech, jako galerie Mánes v Praze, Kafkův dům v Praze, nebo Český dům v Bruselu.
Je zastoupen v několika desítkách soukromých sbírek. Mezi nejznámější majitele jeho děl patří:
Meda Mládková – světoznámá sběratelka a mecenáška umění
Iva Nesvadbová – galeristka, zakladatelka a ředitelka ArtPrague
Leoš Ryška – ředitel televize NOE
Oļegs Znaroks – trenér Ruské hokejové reprezentace
Alexandr Ovečkin – hokejista
Václav Klaus – exprezident ČR

ArtPrague 2015, zleva: Iva Nesvadbová, Meda Mládková, Michal Georgiev

Foto: ArtPrague 2015, zleva: Iva Nesvadbová, Meda Mládková, Michal Georgiev